SK

Obec Nemcovce

Oficiálna webová stránka obce

Ľudová skupina Nemcovianka

Nemcovianka logo

Nemcovianka oficiálne vznikla v roku 1982 ako ženská spevácka skupina, hoci už predtým, ako krojované členky Slovenského zväzu žien, vystupovali na rôznych podujatiach, a to na 1. mája, Dožinky, MDŽ a na rôznych estrádach a plesoch. V roku 1982 boli pozvané Šarišským osvetovým strediskom Prešov do mesta Sabinov na regionálnu folklórnych skupín prehliadku Krása životu, ktorú organizujú každoročne. Po prvýkrát k nim prišli z osvety Prešov. 

Nemcovianka z roku 2009

Potom už nacvičovali samé. Pesničky čerpali prevažne od starších žien a babičiek. V roku 1986 mali so sebou aj mladé dievčatá, a vtedy aj vyhrali 1. miesto v kategórii speváckych skupín. V roku 2000 v Sabinove vystúpili s obradoslovným pásmom „Krstiny“, s ktorým vyhrali 1. miesto a v roku 2001 zase pásmo „Svadba“, za ktoré získali 2. miesto. V roku 2004 vystúpili s pásmom „Šúpanie kukurice“. S týmito pásmami vystupovali aj doma v Nemcovciach v rámci programu deň úcty k starším a boli pozvané aj do obce Lipníky. Na prehliadke Krása životu v Sabinove sa zúčastňujú každoročne, okrem pár prestávok. Do roku 2000 boli len ženská spevácka skupina, ale v súčasnej dobe už majú aj mužské zastúpenie a harmonikára a huslistu. V roku 2013 sa skupina rozrástla o mladších členov, ktorí majú záujem o folklór a interpretáciu ľudových piesní. Spevácka skupina sa okrem Krásy životu v Sabinove zúčastňuje aj iných podujatí, ako sú Retrojurmak Šafránu a rôznych podujatiach v obci, napríklad deň matiek, úcta k starším, výročie prvej zmienky o obci ale aj na pozvanie v okolitých obciach pri rôznych príležitostiach.

 Stretáva sa pravidelne raz do týždňa, kde sa pripravuje na jednotlivé vystúpenia. V súčasnosti má skupina 19 členov, ale rada privíta ďalšie nové tváre, ktoré majú záujem o ľudovú pesničku.

Nemcovianka

Posledná aktualizácia: 22.04.2024

Obecné informácie rýchlo a ľahko
pomocou emailov

Rýchly a jednoduchý zdroj informácií z Vašej obce

*Zadaním emailovej adresy súhlasíte s odberom aktualít

app